POVRAĆANJE I PROLJEV U DJEČJOJ DOBI

Infekcija probavnog sustava u dječjoj dobi česta je bolest. Očituje se povišenom tjelesnom temperaturom, proljevom, povraćanjem i bolovima u trbuhu, a uzročnici mogu biti različiti -virusi, bakterije i paraziti, no u dječjoj dobi najčešće su to rota ili adenovirusi.

Treba istaknuti da  crijevne infekcije u dječjoj dobi imaju obično SAMOIZLJEČIV TIJEK:

 • nakon 1-2 dana prestaje povraćanje, nakon 2-5 dana dolazi postupno do pada tjelesne temperature i smanjivanja broja stolica te njenog formiranja
 • za potpunu normalizaciju stolice potrebno je 7-14 dana
ŠTO JE NAJVEĆI PROBLEM CRIJEVNIH INFEKCIJA?

Zbog učestalih vodenastih stolica i povraćanja te ako je isto praćeno povišenom tjelesnom temperaturom i znojenjem, tijekom bolesti može doći do gubitka tjelesne tekućine – dehidracije, ali i elektrolita (natrij, kalij, klor – soli). Kod djece jasličkog uzrasta do 3 godine moguć je brži razvoj dehidracije zbog fiziološki ubrzanijih svih procesa u organizmu što ponekad zahtijeva i hospitalizaciju djeteta.

ŠTO JE BITNO U LIJEČENJU CRIJEVNIH INFEKCIJA?
 1. NADOKNADA TEKUĆINE I SOLI
 2. OSIGURATI PRIMJERENU PREHRANU

Kako je rečeno da se bolest spontano smiruje iz dana u dan, problem se najčešće liječi kod kuće.

NADOKNADA TEKUĆINE I SOLI – ORS (oralna rehidracijska otopina)
 • preporuča se nadoknada tekućine na usta već pripremljenom otopinom elektrolita koju možete kupiti u ljekarni. Riječ je o REHIDROMIXU koji je u obliku praška i priprema se prema priloženoj uputi kao otopina za piće
 • kod proljevastih stolica i povraćanja davati pripremljenu ohlađenu otopinu u količini od 1 čajne žličice (5ml) svakih 1-2 minute, ako povraća napraviti pauzu 10min i ponuditi ponovno
 • djeca najčešće dobro toleriraju unos tekućine na usta
KOLIČINE ORS-A OBZIROM NA DOB I TJELESNU TEŽINU DJETETA:
 • za djecu mlađu od 2 godine za svaku proljevastu stolicu 50-100ml
 • za djecu 2-10 godina za svaku proljevastu stolicu 100-200ml
 • za stariju djecu koliko žele
 • ORS nastaviti davati i nakon smirivanja povraćanja i broja stolica čime se ubrzava oporavak sluznice crijeva i skraćuje trajanje proljeva
PREPORUKE PREHRANE ZA KUĆNU NJEGU
 • djeca koja su isključivo na majčinom mlijeku prehrana se ne mijenja i dojenje se ne prekida pa tako ni kod veće djece koja još uvijek doje dojenje se može nastaviti
 • u početku ako dijete povraća najvažnije je nadoknađivati izgubljenu tekućinu, a onda započeti prehranom primjerenom za dob
DOPUŠTENA HRANA/ NE PREPORUČA SE:
 • riža, krumpir, povrće – SVE KUHANO – masna hrana
 • žitarice i proizvodi od žitarica (slana peciva, kruh) – pržena, pečena hrana
 • riba, nemasno meso – piletina, teletina – voćni sokovi
 • voće (ne citrusi)
 • nemasni mliječni proizvodi (jogurt, svježi sir)
ŠTO TREBA NAGLASITI?

Svako dijete koje ima opisane smetnje NE SMIJE BORAVITI U VRTIĆU jer je zarazno za okolinu. Uzročnici infekcije se nalaze baš u stolici i do prijenosa uzročnika od stolice bolesnog djeteta do usta zdravog djeteta dolazi preko prljavih ruku, predmeta i igračaka koje su neminovno zajedničke u vrtićkom okruženju.

U svemu tome je poglavito važna osobna higijena – HIGIJENA RUKU, ali i svakodnevna higijena prostora i predmeta kojima su djeca okružena. Higijenu ruku obavezno je provoditi prije ulaska djeteta i osoblja u skupinu, nakon svakog povratka iz igre, prije svakog jela, nakon svake nužde ili prematanja djeteta, nakon svakog brisanja nosića.

Kako je u uvodu rečeno da povraćanje ili proljev može trajati i do 5 dana, a do potpune normalizacije crijevne funkcije treba proći i 7-14 dana preporučeno je da se povratak djeteta u vrtić nakon crijevne infekcije planira ukoliko je dijete barem 1 dan bilo bez ikakvih simptoma i znakova bolesti te sada  dobro tolerira uobičajenu prehranu primjerenu svojoj dobi.