Logopedski kutak

Čime se bavi logoped?

S veseljem objavljujemo kako se tijekom nove pedagoške godine, od studenoga 2023. godine, našem timu pridružila stručna suradnica logopedinja. Primarna je uloga logopeda pružanje logopedskog tretmana djeci s odstupanjima u komunikacijskom i jezično-govornom razvoju. Posao logopeda, osim toga, obuhvaća probir, procjenu i dijagnostiku, čime se utvrđuje potreba za daljnjim postupcima kod pojedinog djeteta, i to u vidu dijagnostike i terapije.

Nakon inicijalnih procjena i utvrđivanja potrebe za logopedskim tretmanom, logoped s djetetom počinje terapijski rad usmjeren na ona područja u kojima dijete pokazuje odstupanja. Nadalje, logoped je stručnjak čiji je rad usmjeren i na društvene čimbenike. Tako se logoped bavi prevencijom komunikacijskih i jezično-govornih teškoća te savjetovanjem (pružanjem podrške u rješavanju specifičnih teškoća vezanih uz komunikacijski i jezično-govorni razvoj djeteta).

Vrtićki logoped ujedno je i stručni suradnik. Osim na rad s djecom, logopedski posao u vrtiću podrazumijeva i usmjerenost na rad s roditeljima i stručnim timom vrtića. Osnovna je zadaća vrtićkog logopeda preventivno-terapijskim i odgojno-obrazovnim radom osiguravati sveopću dobrobit djeteta.

U našem je Vrtiću temeljni cilj pružanje kvalitetne i profesionalne usluge osmišljene prema individualnim potrebama i mogućnostima djeteta. Uz kontinuirano praćenje rada, rasta i napretka, sa željom da se postignu što bolji rezultati u svim razvojnim područjima djeteta, logoped djeluje na socio-emocionalni i jezično-govorni razvoj svakog djeteta.

Nakon proučavanja djetetovog funkcioniranja u vrtićkoj grupi, dakle nakon opservacije djeteta u igri, komunikaciji i izražavanju s vršnjacima te nakon opservacije svih ostalih socio-emocionalnih i jezično-govornih sposobnosti, logopedinja u svoj kabinet poziva djecu na individualnu procjenu. Kratkom inicijalnom procjenom utvrđuje se postoji li potreba za uključenjem djeteta u logopedski tretman koji se u vrtiću organizira individualno, u paru ili u manjim grupama, ovisno o organizacijskim kapacitetima. Nakon inicijalne procjene logopedinja detaljnije proučava područje u kojem je pojedino dijete pokazalo slabiji uspjeh od očekivanog te donosi odluku o stupnju i vrsti teškoće i u koji će oblik rada uključiti dijete – direktni oblik rada (logopedski tretman) ili indirektni oblik rada (intenzivnije praćenje djetetovog komunikacijskog i jezično-govornog razvoja uz savjetovanje roditelja).

Roditelji redovito dobivaju povratnu informaciju o područjima koja je kod djeteta potrebno poticati, i to u vidu konkretnih materijala, savjeta i ideja. Sve informacije o logopedskom radu s djetetom te odgovore na nedoumice ili savjete za poticanje djetetovog razvoja kod kuće možete potražiti slanjem e- maila na adresu logoped.ivancica@gmail.com ili se našoj logopedinji možete obratiti za inidividualni razgovor i savjetovanje u Vrtiću.