SVJETSKI DAN OSOBA S DOWN SINDROMOM
21. ožujka obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom. Ovaj je datum simbolično izabran za obilježavanje svjesnosti o (genetskim) različitostima u društvu upravo zbog trisomije 21. kromosoma – genetske anomalije prisutne kod ovog sindroma. Kao simbol uvažavanja različitosti izabrane su rasparene čarape. Iako je česti mit u društvu kako djeca i osobe s Down sindromom ne mogu samostalno upariti čarape, nošenje rasparenih i šarenih
čarapa zapravo nam pokazuje da su ljepota i posebnost u našoj okolini prisutne svuda oko nas, ako ih želimo vidjeti i prihvatiti.
S obzirom na to da Down sindrom, između ostaloga, prate odstupanja u kognitivnom i motoričkom razvoju, logopedi najčešći rade na jačanju razumijevanja, poticanju oralne motorike i povećanju razumljivosti jezičnog izražavanja kod djece s ovim sindromom.
Svjetski dan osoba s Down sindromom u vrtiću smo tijekom logopedskih vježbi, osim nošenjem šarenih i rasparenih čarapica te čitanjem prikladne slikovnice o Down sindromu „Vedrina suncokreta“, obilježili i radnim listićima sa šarenim čarapama, a s ciljem poticanja vizualne percepcije, grafomotoričkih sposobnosti i jezičnih znanja (izražavanje, opisivanje, imenovanje boja).