SNIŽAVANJE POVIŠENE TJELESNE TEMPERATURE KOD DJECE

Povišena tjelesna temperatura znak je bolesti, ali je i jedan od prirodnih načina obrane organizma protiv uzročnika infekcije. U manjem postotku može biti znak teških upalnih infekcija, stoga evo nekoliko preporuka kako postupati u slučaju povišene tjelesne temperature.

Kako mjeriti tjelesnu temperaturu?

Provjera ima li dijete temperaturu samo opipom je nesigurna. Kod svake sumnje temperaturu treba izmjeriti toplomjerom i to kod djece do godine dana najsigurnije u guzi (rektalno), a kod veće djece u pazuhu (aksilarno).

Treba znati da je tjelesna temperatura izmjerena rektalno normalna do 37,5*C, a u pazuhu do 37*C, a kretanje, plač ili neka druga aktivnost kao i toplo okruženje ili pretoplo oblačenje može također dovesti do povećanja tjelesne temperature pa treba povesti računa i o tim faktorima.

Kod rektalnog mjerenja na uži dio toplomjera moguće je nanijeti malo dječje kreme za guzu i uvesti otprilike do 1,5cm te mirno držati oko 3min s nožicama privijenim ka trbuhu, a kod mjerenja u pazuhu 5-10min držeći dijete u naručju (poželjno je prvo posušiti pazuh lagano tapkanjem jer nam znoj može sniziti temperaturu i dati lažni nalaz).

Kada i kako snižavati povišenu tjelesnu temperaturu?

Povišena tjelesna temperatura se počinje skidati kad ona dostigne 38*C u pazuhu, odnosno 38,5*C rektalno uz redovno praćenje ponašanja djeteta koje može biti klonulo, plačljivo ili pospano na temelju čega možemo i posumnjati da se nešto događa.

Snižavanje povišene tjelesne temperature podrazumijeva primjenu lijekova i fizikalnih/općih mjera.

FIZIKALNE MJERE:

– rashladiti prostoriju odnosno održavati temperaturu prostora oko 22*C

– lagana, prozračna odjeća

– smanjiti aktivnost djeteta

– tuširanje ili kupanje djeteta s vodom temperature oko 37*C kroz 10-20 minuta (igra u kadici)

– primjena mlakih obloga (sobne temperature) tako da se dijete omota u mokru pelenu ili plahtu od vrata do pete pa zatim u suhi ručnik kroz 5min i mijenjati obloge koliko bude potrebno

piti što više tekućine, kod mlađe dojenčadi samo na prsima što češće dojiti

– redovne kontrole tjelesne temperature

PRIMJENA LIJEKOVA (ANTIPIRETIKA)

– prvi lijek izbora je paracetamol u obliku čepića i sirupa

– primijenjuje se u dozi od 10-20mg/kg svakih 4-6 sati

– drugi lijek izbora je ibuprofen koji se primijenjuje u dozi 5-10mg/kg svakih 6-8 sati

– gore navedene mjere rashlađivanja početi primijenjivati 20tak minuta nakon primjene lijeka

– kod djece mlađe od 3 mjeseca o primjeni lijeka posavjetovati se s liječnikom, a moguća je evtl primjena paracetamola u dozi do 10mg/kg

– lijek počinje djelovati kroz 30tak min od primjene

SVAKAKO JE POTREBNO VODITI RAČUNA DA IMAMO ANTIPIRETIK U KUĆI PRIJE NEGO ŠTO SE DIJETE RAZBOLI!

Vaša zdravstvena voditeljica